mar
08
2018

W Curie o gwarze śląskiej nie zapominamy

Wpisany przez Grzegorz Zarzycki Poprawiony (08 marca 2018)
PDFDrukujEmail

Chęć pielęgnowania gwary śląskiej sprawiła, że powstał konkurs na recytację w dialekcie. Jest on organizowany przez nasze liceum dzięki prof. Grzegorzowi Zarzyckiemu. Tegoroczny już XXVII Konkurs Recytacji w Mowie Śląskiej odbędzie się 09.03.2018r. W eliminacjach, które odbywały się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie i Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie, wyłoniono dwudziestu finalistów - uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego Górnego Śląska, którzy będą recytowali teksty po śląsku w Chorzowskim Centrum Kultury.

 

W jury zasiądą: jako przewodnicząca dr hab. Danuta Krzyżyk, prof. dr hab. Helena Synowiec, prof. Mirosława Siuciak, mgr Halina Pisarek.

 

Zapraszamy wszystkich do wysłuchania pięknej śląskiej godki, a wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

 

W naszym liceum zaś odbędzie się tego dnia po raz pierwszy w historii naszej szkoły, Dzień Śląski: wśród atrakcji zapraszamy na prezentację bajki w śląskim klimacie pt: ”Kopciuszek” czytaną przez prof. Reginę Frelich. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali też pokaz slajdów jako tło historii Kopciuszka, w której występują jako aktorzy.

 

Każdy z uczniów będzie miał niepowtarzalną okazję skosztować prawdziwy śląski kołocz, a na korytarzowych murach zawisną różne śląskie słówka.

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

\