mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc120640

Dzisiaj: Lut 22, 2018
mar

XXII Konkurs Recytacji w Mowie Śląskiej

Wpisany przez Super Administrator Poprawiony (09 kwietnia 2013)

Zakończył się XXII Konkurs Recytacji w Mowie Śląskiej, tradycyjnie organizowany w murach naszego Liceum. 22 lata to szmat czasu, ale tegorocznym konkursem żegnamy się z pewną formułą, która nie wytrzymuje próby czasu. Być może tradycja spotkań z gwarą w przyszłym roku zostanie podtrzymana na zupełnie innych zasadach.
Tegoroczny konkurs oceniało jury w składzie: Prof. dr hab. Helena Synowiec - Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Mirosława Siuciak - Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Danuta Krzyżyk - Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mgr Halina Pisarkowa – emerytowana polonistka w IV LO, prof. dr hab. Jacek Lyszczyna - Wydział Filologiczny Uniwersyte¬tu Śląskiego, od wielu lat zajmujący się kulturą śląską. Zdobywcą GRAND PRIX konkursu został Kamil Pietrzyk z Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich. Wygłosił tekst własny: Galanty szport. II miejsce zajęła Natalia Dańko z I LO im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach, z tekstem Katarzyny Ługowskiej: Pielgrzimka do Piykor Ślonskich, a III miejsce przypadło Kamilowi Widence z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego z Wodzisławia Śląskiego, który wygłosił tekst Bronisławy Brewińskiej: Jak to jest z tym Skarbnikiem. W trakcie konkursu wykład pt. :”Święta Barbórka w pieśniach” wygłosiła dr Danuta Krzyżyk, a w przerwach uczestnicy, goście i licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć wernisaż obrazów Cypriana Noconia, absolwenta naszej szkoły, obecnie studenta ASP w Katowicach.
Laureatom serdecznie gratulujemy, dziękujemy organizatorom za sprawne przeprowadzenie konkursu, a wszystkich zapraszamy do czerpania ze skarbnicy tradycji i wartości śląskich zawartych w śląskiej mowie.