Witaj na stronie IV LO w Chorzowie!

mar
26
2013

XXII Konkurs Recytacji w Mowie Śląskiej

Wpisany przez Super Administrator
PDFDrukujEmail

Zakończył się XXII Konkurs Recytacji w Mowie Śląskiej, tradycyjnie organizowany w murach naszego Liceum. 22 lata to szmat czasu, ale tegorocznym konkursem żegnamy się z pewną formułą, która nie wytrzymuje próby czasu. Być może tradycja spotkań z gwarą w przyszłym roku zostanie podtrzymana na zupełnie innych zasadach.
Tegoroczny konkurs oceniało jury w składzie: Prof. dr hab. Helena Synowiec - Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Mirosława Siuciak - Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Danuta Krzyżyk - Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mgr Halina Pisarkowa – emerytowana polonistka w IV LO, prof. dr hab. Jacek Lyszczyna - Wydział Filologiczny Uniwersyte¬tu Śląskiego, od wielu lat zajmujący się kulturą śląską. Zdobywcą GRAND PRIX konkursu został Kamil Pietrzyk z Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich. Wygłosił tekst własny: Galanty szport. II miejsce zajęła Natalia Dańko z I LO im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach, z tekstem Katarzyny Ługowskiej: Pielgrzimka do Piykor Ślonskich, a III miejsce przypadło Kamilowi Widence z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego z Wodzisławia Śląskiego, który wygłosił tekst Bronisławy Brewińskiej: Jak to jest z tym Skarbnikiem. W trakcie konkursu wykład pt. :”Święta Barbórka w pieśniach” wygłosiła dr Danuta Krzyżyk, a w przerwach uczestnicy, goście i licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć wernisaż obrazów Cypriana Noconia, absolwenta naszej szkoły, obecnie studenta ASP w Katowicach.
Laureatom serdecznie gratulujemy, dziękujemy organizatorom za sprawne przeprowadzenie konkursu, a wszystkich zapraszamy do czerpania ze skarbnicy tradycji i wartości śląskich zawartych w śląskiej mowie.

mar
26
2013

NAGRODY KORCZAKOWSKIE 2013

Wpisany przez Super Administrator
PDFDrukujEmail

Pierwszego dnia wiosny w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Korczakowskich. W gronie nauczycieli wyróżnionych za autentyzm, kreatywność i zaangażowanie w pracy z uczniami znalazł się polonista naszego liceum Grzegorz Zarzycki. Kapituła nagrody, w składzie której znaleźli się także laureaci poprzedniej edycji, doceniła walory i osobowość kandydatów zgłoszonych przez Samorządy Uczniowskie chorzowskich szkół. Niebanalne wystąpienie i autentyczna reakcja publiczności były najlepszym potwierdzeniem trafności decyzji podjętej przez kapitułę. Naszemu absolwentowi i nauczycielowi serdecznie gratulujemy.

 

 

mar
07
2013

Spotkanie z Moniką Hojnisz

Wpisany przez Super Administrator
PDFDrukujEmail

W czwartek 27 lutego w chorzowskim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja z multimedalistką, a zarazem absolwentką naszej szkoły – Moniką Hojnisz. Gospodarzem spotkania był pan prezydent Andrzej Kotala, który wraz z przewodniczącym Rady Miasta Henrykiem Wieczorkiem podjął biathlonistkę w murach ratusza. Panowie, w obecności licznie zgromadzonych na konferencji dziennikarzy, nie szczędzili pochwał i słów uznania dla naszej mistrzyni. Prezydent serdecznie podziękował jej za promocję Chorzowa i wyraził żal, że reprezentuje barwy katowickiego, a nie chorzowskiego klubu. Zaproponował nawet zawodniczce, aby rozważyła zmianę barw klubowych na chorzowski Dynamit. Przewodniczący Rady Miasta podkreślił wagę medalu mistrzostw świata. Wszystkie osiągnięcia reprezentantki Polski, oprócz gratulacji, zostały docenione nagrodą rzeczową ufundowaną przez Prezydenta Miasta. Nagrodą był laptop, który (parafrazując słowa Prezydenta) ma pomóc w stałym kontakcie z rodzinnym miastem. Dzięki niemu Monika nawet podczas zawodów będzie mogła sprawdzić, co dzieje się w Chorzowie. Osoby zebrane tego dnia na konferencji, mogły zobaczyć mistrzowskie medale oraz zadawać zawodniczce pytania. Z odpowiedzi udzielanych przez Monikę dowiedzieliśmy się, że na następne zawody Pucharu Świata w Soczi nasza reprezentantka pojedzie dzięki telewizji Eurosport. Zasponsorowanie przez stację tego wyjazdu umożliwi Monice Hojnisz zapoznanie się z trasami, na których już za rok odbędzie się olimpiada. Igrzyska olimpijskie to właśnie kolejny cel naszej absolwentki, która głęboko wierzy, że otrzyma powołanie do kadry i powalczy o kolejne medale. Zawodniczka zdradziła, że mimo braku wzoru osobowego wśród biathlonistów marzy o sukcesach, które były udziałem Magdaleny Neuner.
Życzymy Monice takich właśnie sukcesów oraz jeszcze raz gratulujemy dotychczasowych osiągnięć.
Kamil Nowak

 

 

mar
07
2013

XXII Konkurs Recytacji w Gwarze Śląskiej

Wpisany przez Super Administrator
PDFDrukujEmail

Szanowni Państwo, zapraszamy serdecznie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Górnego Śląska do udziału w XXII Konkursie Recytacji w Mowie Śląskiej. Konkurs odbędzie się 21 marca 2013 roku w Naszym Liceum. Początek o godz. 9.30. Prosimy o zapoznanie się z jego regulaminem.

Strona 95 z 95

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

 

\