Wykaz lektur – klasa I

I. Starożytność
1. J. Parandowski – Mitologia [obowiązuje lektura w całości]
2. Platon – Obrona Sokratesa
3. Homer – Iliada [fragmenty w podręczniku]
4. Sofokles – Król Edyp
5. Biblia [Ks. Rodzaju, Ks. Hioba, Koheleta, wybrane przypowieści, Apokalipsa św. Jana i inne fragmenty wybrane przez nauczyciela
6. Horacy – Wybór pieśni

II. Średniowiecze
7. Franciszek Villon – Wielki testament [fragmenty – podręcznik]
8. Pieśń o Rolandzie [fragmenty – podręcznik]
9. Kwiatki św. Franciszka [fragmenty – podręcznik]
10. Bogurodzica
11. Legenda o św. Aleksym
12. Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią
13. Dante – Boska komedia [fragmenty – podręcznik]

III. Renesans
14. Petrarka – Sonety do Laury
15. Boccaccio – Dekameron [nowele Pątniczka, Sokół]
16. Mikołaj Rej – Żywot człowieka poczciwego [fragmenty – podręcznik]
17. Mikołaj Rej – Krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem [fragmenty – podręcznik]
18. Jan Kochanowski – Fraszki
19. Jan Kochanowski – Pieśni
20. Jan Kochanowski – Treny
21. Mikołaj Sęp-Szarzyński – Sonety
22. Piotr Skarga – Kazania sejmowe

IV. Barok
23. Migiel Cervantes – Przemyślny szlachcic Don Kichote [fragmenty – podręcznik]
24. Jan Andrzej Morsztyn – Wiersze
25. Daniel Naborowski – Wiersze
26. Wacław Potocki – Wiersze
27. Jan Chryzostom Pasek – Pamiętniki [fragmenty – podręcznik]
28. Henryk Sienkiewicz – Potop [całość]

V. Oświecenie
29. Wolter – Kandyd [fragmenty – podręcznik]
30. Ignacy Krasicki – Bajki, Satyry [Do króla, Pijaństwo, Świat zepsuty, Palinodia]
31. Ignacy Krasicki – Monachomachia [fragmenty – podręcznik]
32. Ignacy Krasicki – Hymn do miłości ojczyzny
33. Stanisław Staszic – Przestrogi dla Polski
34. Franciszek Karpiński – Do Justyny tęskność na wiosnę, Laura i Filon

VI. Literatura powszechna: [obowiązuje lektura całości]
1. Daniel Defoe – Robinson Crusoe
2. Szekspir – Makbet
3. Molier – Świętoszek
4. Goethe – Cierpienia młodego Wertera


Wykaz lektur – klasa II

I. Romantyzm
1. J. W. Goethe – Faust [fragmenty – podręcznik]
2. J. W. Goethe – Król elfów
3. A. Fredro – Śluby panieńskie [całość]
4. A. Mickiewicz – Oda do młodości
5. A. Mickiewicz – ballady i romanse
6. A. Mickiewicz – Sonety krymskie
7. A. Mickiewicz – Konrad Wallenrod [całość]
8. A. Mickiewicz – Dziady cz. III [całość]
9. A. Mickiewicz – Pan Tadeusz [całość]
10. A. Mickiewicz – Liryki lozańskie
11. J. Słowacki – Kordian [całość]
12. J. Słowacki – Grób Agamemnona
13. Z. Krasiński – Nie-Boska komedia [całość]
14. C. K. Norwid – Fortepian Szopena, Bema pamięci żałobny – rapsod

II. Pozytywizm
15. B. Prus – Omyłka, Kamizelka
16. E. Orzeszkowa – Gloria victis
17. M. Konopnicka – Miłosierdzie gminy, Mendel Gdański
18. H. Sienkiewicz – Szkice węglem
19. S. Żeromski – Rozdzióbią nas kruki, wrony…
20. B. Prus – Lalka
21. H. Sienkiewicz – Quo vadis
22. E. Orzeszkowa – Nad Niemnem [fragmenty – t. I]

III. Młoda Polska
23. Ch. Baudelaire – Wiersze
24. A. Rimbaud – Wiersze
25. K. Przerwa-Tetmajer – Wiersze
26. J. Kasprowicz – Wiersze
27. L. Staff – Wiersze
28. S. Żeromski – Ludzie bezdomni [całość]
29. S. Wyspiański – Wesele [całość]
30. W. S. Reymont – Chłopi [t. I – Jesień]

IV. Literatura powszechna:
1. George Byron - Giaur
2. Honoriusz Balzak – Ojciec Goriot
3. Fiodor Dostojewski – Zbrodnia i kara
4. Józef Conrad – Lord Jim


Wykaz lektur – klasa III

I. Literatura dwudziestolecia międzywojennego
1. Wybór poezji XX wieku (w tym utwory Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Jana Lechonia, Juliana Przybosia; [podręcznik]
2. Awangarda Krakowska, futuryzm, Skamander [podręcznik]
3. Stefan Żeromski – Przedwiośnie;
4. Maria Dąbrowska – Noce i dnie;
5. Maria Kuncewiczowa – Cudzoziemka;
6. Brunon Schulz – Sklepy cynamonowe (wybrane opowiadania);
7. Zofia Nałkowska – Granica;
8. Zofia Kossak-Szczucka – Pożoga;
9. Witold Gombrowicz – Ferdydurke;
10. Witold Gombrowicz – Trans-Atlantyk;
11. Stanisław Ignacy Witkiewicz – Szewcy (fragmenty);

II. Literatura współczesna
12. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Mirona Białoszewskiego, Stanisława Grochowiaka, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Ewy Lipskiej;, ks. Jana Twardowskiego); [podręcznik]
13. Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią (wybrane opowiadania – np. U nas w Auschwitzu, Proszę państwa do gazu, Dzień na Harmenzach, Ludzie, którzy szli, Bitwa pod Grunwaldem);
14. Gustaw Herling-Grudziński – Inny świat;
15. Tadeusz Różewicz – Kartoteka;
16. Hanna Krall – Zdążyć przed Panem Bogiem;
17. Kazimierz Moczarski – Rozmowy z katem;
18. Sławomir Mrożek - Tango;
19. Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość;
20. Ryszard Kapuściński – Cesarz;
21. Wiesław Myśliwski – Kamień na kamieniu
22. abp Kazimierz Majdański – Będziecie Moimi świadkami… lub kardynał Stefan Wyszyński – Zapiski więzienne;
23. Włodzimierz Odojewski – Zasypie wszystko, zawieje.
24. Inne wybrane fragmenty prozy dokumentalnej (reportaż, dziennik, pamiętnik) i eseistycznej; inne utwory zaproponowane przez uczniów i nauczyciela; teksty kultury (adaptacje filmowe powieści i inne filmy, spektakle teatralne, utwory muzyczne, obrazy, słuchowiska, programy telewizyjne, teksty prasowe).

III. Literatura powszechna:
1. Franz Kafka – Proces;
2. Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata;
3. Albert Camus – Dżuma;
4. George Orwell – Folwark zwierzęcy;
5. George Orwell – Rok 1984;