sty

Erasmus + w IV Liceum Ogólnokształcącym

Wpisany przez Beata Wróblewska Poprawiony (05 lutego 2020)

Od września br. chorzowskie liceum Curie realizuje dwuletni projekt współpracy europejskiej „Podstawy autonomii uczniów w myśleniu i działaniu” w ramach programu Erasmus+ wspólnie ze szkołami z Turcji, Włoch, Północnej Macedonii i Grecji. Głównym założeniem projektu jest budowanie świadomości i autonomii uczniów, poszerzanie ich kompetencji z zakresu współdziałania w grupie oraz rozwój kreatywności i kompetencji informatycznych. Projekt jest związany z przygotowaniem młodych ludzi do świadomego obywatelstwa, rozwijaniem umiejętności krytycznego myślenia, komunikacji i umiejętności społecznych uczniów, a także promowaniem wartości europejskich - tolerancji, szacunku i demokracji.

W dniach od 8 do 15 grudnia miała miejsce wizyta projektowa w Chorzowie. W trakcie wymiany skupiliśmy się na temacie imigracji oraz prawach człowieka. Uczniowie ze szkół partnerskich byli zakwaterowani w domach polskich uczniów. Program projektu był bardzo napięty, ale i tak uczniowie zagraniczni mieli okazję poznać polską kuchnię, zwyczaje, styl życia młodych ludzi. Dla naszych licealistów był to sprawdzian z gościnności i biegłości językowej.

W trakcie wizyty w Polsce uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich zostali zapoznani z polskim systemem edukacyjnym oraz zasadami funkcjonowania polskich placówek publicznych. Był to czas intensywnych działań projektowych, warsztatów, debat, a także zwiedzania, poznawania dziedzictwa kulturowego naszego regionu i kraju. Odwiedziliśmy Muzeum Śląskie w Katowicach, Nikiszowiec, chorzowski jarmark bożonarodzeniowy, a także „Wolkę”, miejsce spotkań chorzowskiej młodzieży. Zostaliśmy również przyjęci w Urzędzie Miasta przez Prezydenta Miasta ds. społecznych, Pana Wiesława Ciężkowskiego, gdzie zapoznano nas z historią Chorzowa, jego symbolami, zasadami funkcjonowania miasta. Odbyliśmy również całodzienną wycieczką do Krakowa, miasta wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie, Katedrę oraz Podziemia Rynku. Ostatniego dnia cała grupa odwiedziła były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.

Wszyscy, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie żywią przekonanie, że koniec wizyty w Polsce jest początkiem owocnej współpracy w ramach naszego projektu Erasmus+.