lis

Akcja "Ciacho"

Wpisany przez Beata Wróblewska Poprawiony (22 listopada 2019)

Szanowni Państwo, rodzice i opiekunowie

Zwracamy się z gorącą prośbą o udział - przez upieczenie ciast -  w Akcji Charytatywnej pod nazwą „Ciacho”. Akcja ta przeprowadzona będzie po raz osiemnasty i odbędzie się w piątek, 29 listopada 2019  roku.

Przedsięwzięcie to polega na sprzedaży własnoręcznie upieczonych ciast przez uczniów dwóch chorzowskich liceów: Słowaka i Curie, w różnych miejscach miasta, głównie w wybranych szkołach, a następnie przekazanie uzyskanego dochodu na rzecz chorego dziecka, które potrzebuje pomocy.

Tak naprawdę pomoc, jaką otrzyma chore dziecko zależy jedynie od Państwa hojności i wielkiego serca. W tym roku chcemy pomóc siedmioletniemu Miłoszowi Pałaszewskiemu.

Miłosz urodził się przedwcześnie 25 grudnia 2012 roku z wagą 990g.

Rozpoznanie: skrajne wcześniactwo, skrajnie niska urodzeniowa masa ciała, niewydolność oddechowa, niewydolność krążenia, krwawienie z płuc, bezdechy, wylewy dokomorowe, krwiak śródmózgowy, retinopatia, zapalenie opon mózgowych, wodogłowie, mózgowe porażenie dziecięce, zaburzenia mowy.

Chłopczyk jest dzieckiem, które codziennie musi pokonywać niewyobrażalnie trudne przeszkody. Ma możliwość rozwoju tylko dzięki stałej, intensywnej i kosztownej rehabilitacji. Decydujący jest każdy dzień, który, wypełniony dobrze ukierunkowaną terapią, daje mu szansę na to, aby jego codzienność nie odbiegała niczym od szczęśliwych i beztroskich dni jego rówieśników.

Wiele już osiągnął, jednak do samodzielności i zdrowia jeszcze daleka droga. Miłosz ma zaburzenia mowy (dyzartrię), ale dzięki ciężkiej i systematycznej pracy potrafi mówić. Ma mózgowe porażenie dziecięce, ale dzięki pasji rodziców chodzi po górach i zdobywa szczyty. Ma niedowład lewostronny, ale dzięki dziecięcemu zapałowi nauczył się pływać i nurkować. Ma opóźniony rozwój psychoruchowy, ale dzięki temu, że jest ciekawy świata uczy się języka angielskiego i wspina się na ściance wspinaczkowej. Jego rozwój nabrał w ostatnim czasie dużego tempa. Pomiędzy tym, co potrafił rok temu a dzisiaj jest ogromna przepaść. Niestety z drugiej strony, pomiędzy tym, co potrafi dzisiaj, a co potrafić powinno siedmioletnie dziecko, również jest przepaść. Pomimo harmonijnego rozwoju i imponującego tempa, w jakim to robi, wciąż daleko mu do normalności.

W imieniu Miłosza, jego rodziców i własnym prosimy o wsparcie w postaci wypieku słodkości podczas tegorocznej Akcji Ciacho.

Informujemy również, że jesteśmy gotowi w tym dniu przewieźć każdą żądaną ilość ciasta (prawie każdą) pod podany przez Państwa adres (np. do domu, miejsca pracy, miejsca spotkań). Cenę jednej blachy ciasta ustaliliśmy na 60 złotych.

Zamówienia prosimy składać pod numerem telefonu: 603 694 528.

Grzegorz Zarzycki i organizatorzy – uczniowie IV LO