Spotkajmy się w Curie

Certyfikaty

 

 

 

Licznik odwiedzin:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj4365
mod_vvisit_counterWczoraj941
mod_vvisit_counterObecny tydzień5306
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień8393
mod_vvisit_counterObecny miesiąc23635
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc29686
mod_vvisit_counterW sumie2886077

We have: 21 guests, 1 bots online
Twoje IP: 18.207.134.98
 , 
Dzisiaj: Paź 21, 2019
Poczta e-mail

BIP

kwi
02
2019

Śląsko godka w Chorzowie, czyli Przeca pierwyj to było

Wpisany przez Beata Wróblewska Poprawiony (02 kwietnia 2019)
PDFDrukujEmail

20 finalistów wystąpiło w finale XXVIII Konkursu Recytacji w Mowie Śląskiej, który odbył  się w Naszym Liceum 15 marca. Jego uczestnicy i zaproszeni goście podkreślali (jak co roku zresztą), że był niepowtarzalny. W tym roku wygrał Szymon Kubas, uczeń Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach. Nasz uczeń – Daniel Zimoch zajął II miejsce. Gratulujemy!

Uczestnicy wyłonieni podczas eliminacji reprezentowali grupy wiekowe od 1 klasy szkoły podstawowej do klas ponadgimnazjalnych. Przyjechali do nas z Bytomia, Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór, Imielina, Bierunia, Rybnika, Świętochłowic, Istebnej i Chorzowa. Jury w składzie: prof. dr hab. Mirosława Siuciak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jako przewodnicząca, prof. dr hab. Helena Synowiec i prof. dr hab. Danuta Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Dariusz Rott z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz mgr Halina Pisarkowa - polonistka w IV LO (obecnie na emeryturze, ale w jury od początku trwania konkursu) oceniało tradycyjnie dobór tekstów, umiejętność posługiwania się gwarą i te elementy, które składają się na poprawną recytację.

Dobór tekstów źródłowych był zróżnicowany, choć w tym roku królowały teksty własne. Dowiedzieliśmy się więc, jak było downij i dziś, jak się robi żur, o śląskiej rodzinie, skond my się wziyni, jak jo się znojdła i o tym, że naszy ziymi trza przoć. Ale jedno łączyło te teksty: przebijała z nich miłość do śląskiej ziemi, naszych tradycji, obyczajów i wartości.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych klas I - III zajął Mateusz Lipko z SP nr 17 w Świętochłowicach, Drugie miejsce przyznano Antoninie Łytko z  z SP nr 2 w Imielinie. Trzecie miejsce zdobył Michał Kiera z SP nr 46 w Bytomiu. Wyróżnienie otrzymali: Julia Kidala z SP nr 15 w Tarnowskich Górach i Agnieszka Królewicz z SP nr 12 w Chorzowie

W kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV - VI pierwsze miejsce zajęła . Zofia Stolorz

Z SP nr 2 w Imielinie, drugie Katarzyna Brol  z SP nr 15 w Tarnowskich Górach, , a trzecie – Oliwia Stawicka z SP 24 w Rudzie Śląskiej.  Wyróżnienie otrzymali: Bartosz Dworniczak  z SP nr 1 w Świętochłowicach oraz Jakub Łytko z SP nr 2 w Imielinie.

W kategorii SP  klas 8, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Szymon Kubas, drugie - Daniel Zimoch z IV Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie, a trzecie Anna Legierska z Istebnej. Wyróżnienie otrzymała Weronika Socha z Rybnika.

Lubię to podkreślać, że nasz konkurs pobił osobliwy rekord, gdyż jest najstarszym, najdłużej realizowanym konkursem tego typu w regionie. A kto wie, czy w kategorii konkursów recytatorskich nie jest najstarszym, a na pewno, jednym z najstarszych w Polsce. Tym bardziej powinno nas cieszyć, że odbył się w tym roku w szacownych murach Naszego Liceum.

Gratuluję wszystkim uczestnikom za wspaniałe recytacje w naszej śląskiej mowie, gratuluję również rodzicom i tym, którzy przygotowali recytatorów.

Dziękuję Panu Dyrektorowi za prowadzenie konkursu, Państwu Profesorom: Reginie Frelich i Krzysztofowi Grali – za znakomite przygotowanie Dnia Śląskiego w Curie.

Dziękuję wszystkim, którzy  którzy pomagali w organizacji konkursu, a w szczególności moim uczniom – Martynie Pielot, Darii Sworowskiej, Zosi Gościniak, Zuzi Kalce, Adamowi Brudkowi, Radkowi Rzepce, Wiktorowi Nowickiemu oraz Angeli Warzyńskiej i Dominice Susek i całej ekipie CURIErka. Bez was byłbym bezradny jak dziecko we mgle. Dziękuję.

Dziękuję całej społeczności Curie za dojrzałe zachowanie podczas finału, i już dziś zapraszam na 29. Edycję konkursu, który przynosi chlubę Curie i królewskiemu miastu Chorzów.

Grzegorz Zarzycki

 

 

Pisał o nas Dziennik Zachodni. Koniecznie kliknijcie TUTAJ Dziennik Zachodni
Nasze Miasto
RELACJA W CURIERKU GALERIA ZDJĘĆ

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

 

\