cze
12
2018

Handel ludźmi

Wpisany przez Beata Wróblewska Poprawiony (12 czerwca 2018)
PDFDrukujEmail

 

6 czerwca do naszego liceum zawitał aspirant Sebastian Imiołczyk z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, który przedstawił uczniom naszej szkoły temat zagrożenia handlem ludźmi.

Zbliżają się wakacje, a jest to czas, w którym każdy z nas potrzebuje oczywiście pieniędzy, wchodzimy więc na strony internetowe, wyszukujemy oferty pracy i widzimy pracę za granicą – łatwa, dobre wynagrodzenie, krótki czas pracy! Ale czy to może być prawda? Okazuje się, że tylko w niektórych przypadkach taka oferta może okazać się prawdziwa.

Pan aspirant przybliżył naszym uczniom dane dotyczące handlu ludźmi - szacuje się, że około 21 milionów ludzi na świecie zostało ofiarami tego procederu, w większości oczywiście były to kobiety, jednak różnica między ofiarami płci męskiej i żeńskiej nie jest tak duża, jakbyśmy się tego spodziewali (kobiety 55%, mężczyźni 45%)

Powrót do domu z  miejsca przymusowej pracy jest bardzo trudny, natomiast jeśli przed wyjazdem odpowiednio się zabezpieczymy, jest szansa na wydostanie się z kraju, w którym nas przetrzymują i powrót do ojczyzny.

PAMIĘTAJ ABY:

  • mieć przy sobie (głęboko ukryte) pieniądze na bilet powrotny do domu
  • nie oddawać nikomu swoich dokumentów (paszportu, dowodu osobistego) ani telefonu komórkowego
  • zapisać na kartce wszystkie kontakty z telefonu do osób, z którymi będziesz mógł/mogła skontaktować się, zaraz po pojawieniu się na miejscu
  • umówić się z osobą, do której chcesz zadzwonić, że jeśli np. we wtorek o godzinie 19:00 nie zadzwonisz, to oznacza, że dzieje się coś niedobrego
  • numery telefonu możesz mieć zapisane na kilku kartkach, jedną z nich możesz włożyć np. do buta (bardzo małe jest prawdopodobieństwo, aby bezpośrednio po Twoim przyjeździe zabrali Ci od razu buty
  • jeśli dzieje Ci się krzywda i zdecydujesz się uciekać, postaraj się dotrzeć do ambasady albo do najbliższego posterunku policji - oni udzielą Ci pomocy i zapewnią bezpieczny powrót do domu.

PAMIĘTAJ, że nie jesteś niczyją własnością, a tym bardziej ludzi, którzy chcieli zrobić Ci krzywdę! Średnia stawka za człowieka sprzedawanego do pracy to tylko 500 euro…

Mam nadzieję, że udało mi się przestrzec Was przed podejmowaniem pochopnych decyzji związanych z pracą w okresie letnim - w Europie, ale także w Polsce na przykład nad polskim morzem… Zawsze można sprawdzić pracodawcę przed wyjazdem do pracy!

 

Daria Chmiel, kl. I a

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

\