mar
13
2018

Śląsko godka w Chorzowie, czyli jak kupiliśmy koło od roweru

Wpisany przez Grzegorz Zarzycki Poprawiony (01 października 2018)
PDFDrukujEmail

20 finalistów wystąpiło w finale XXVII Konkursu Recytacji w Mowie Śląskiej, który odbył się w Chorzowskim Centrum Kultury 9 marca. Jego uczestnicy i zaproszeni goście podkreślali, że był niepowtarzalny. W tym roku wygrał uczeń naszej szkoły – Daniel Zimoch. Gratulujemy!

Uczestnicy wyłonieni podczas eliminacji reprezentowali grupy wiekowe od 1 klasy szkoły podstawowej do klas ponadgimnazjalnych. Przyjechali do nas z Siemianowic Śląskich, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Imielina, Bierunia, Radzionkowa, Świętochłowic, Istebnej i Chorzowa. Jury w składzie: prof. dr hab. Mirosława Siuciak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jako przewodnicząca, prof. dr hab. Helena Synowiec i prof. dr hab. Danuta Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz mgr Halina Pisarkowa - polonistka w IV LO (obecnie na emeryturze, ale w jury od początku trwania konkursu) oceniało tradycyjnie dobór tekstów, umiejętność posługiwania się gwarą i te elementy, które składają się na poprawną recytację.

A teksty były niezwykle zróżnicowane, podobnie jak dobór tekstów źródłowych. Tradycyjnie uczestnicy sięgnęli do Marka Szołtyska, ale w tym roku królowały teksty własne. Dowiedzieliśmy się więc, jak było downij i dziś, o bajtlach z Janowskiego familoka, ło babskich koralach, co ma wspólnego komputer i babcia, ło linach, młynach i nazwie Imielin.

Po raz pierwszy w 27-letniej historii konkursu, zwyciężył uczeń naszego liceum, Daniel Zimoch. Opowiedział w tekście „Auto z giełdy”, jak to śląska rodzina wybierała się na giełdę, by zakupić nowe auto, ale pieniędzy nie starczyło na jego zakup. Rodzina musiała zadowolić się hulajnogą i… kołem od roweru.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych klas I - III zajęła Joanna Mardaus z SP nr 3 w Bieruniu. Drugie miejsce przyznano Ksaweremu Lewińskiemu z SP nr 2w Imielinie. Trzecie miejsce zdobył Olivier Nowak z SP nr 13 w Siemianowicach Śląskich. Wyróżnienie otrzymał: Gabriel Franik z MSP nr 1 w Piekarach Śląskich oraz Julia Kidawa z SP nr 15 w Tarnowskich Górach.

W kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV - VI pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Brol z SP nr 15 w Tarnowskich Górach. Drugie miejsce miała Emilia Stankiewicz z SP nr 3 w Bieruniu, a trzecie - Jakub Łytko z SP nr 2 w Imielinie. Wyróżnienie otrzymały: Martyna Kubica z SP nr 15 w Chorzowie oraz Magdalena Walter z SP nr 25 w Chorzowie. 

W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Daniel Zimoch z IV Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie, który recytował tekst pt. "Auto z giełdy". Drugie miejsce zdobyła Marta Fiedor z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Istebnej, a trzecie - Daniel Gorcziński z II Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach. Wyróżnienie otrzymała Weronika Namysło z Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich.

Wygląda na to, że nasz konkurs pobił osobliwy rekord, gdyż jest najstarszym, najdłużej realizowanym konkursem tego typu w regionie. A kto wie, czy w kategorii konkursów recytatorskich nie jest najstarszym, a na pewno, jednym z najstarszych w Polsce.

Nie ulega wątpliwości, że przynosi to chlubę Naszej Szkole i jest powodem do dumy. Zresztą przed nami kolejne wyzwanie: 30. konkurs coraz bliżej, choć kiedyś nie wierzyłem, że dotrwam do 10. Na szczęście mamy ten komfort psychiczny i merytoryczny, że Panie Profesorki z Uniwersytetu Śląskiego współpracują z nami od początku, a ich wiedza i kompetencje gwarowe nie mają sobie równych w Polsce.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomagali w organizacji konkursu, a w szczególności naszym uczennicom - Paulinie Dornie, Oldze Klimczyk, Dominice Brol, Sandrze Jędryce, Ewie Adamskiej.

Dziękuję klasie 3 c za dojrzałe zachowanie podczas finału, a także Chorzowskiemu Centrum Kultury za wszelką pomoc w organizacji konkursu, które przynosi chlubę królewskiemu miastu Chorzów.

Grzegorz Zarzycki

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

\