lip

Projekt Erasmus+ „Nasza przyszłość w naszych rękach”

Wpisany przez Beata Wróblewska Poprawiony (28 sierpnia 2021)

Projekt wymiany młodzieżowej „Nasza przyszłość w naszych rękach” był odpowiedzią na potrzeby uczniów IV Liceum w Chorzowie oraz uczniów szkoły hiszpańskiej IES Banus z Cerdanyola del Vallès, realizowany we współpracy z Fundacją Europejski Instytut Outsourcingu. Od 2019 współpracowaliśmy ze szkołą hiszpańską w ramach projektu PO WER finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie już na wstępnym etapie wyrazili chęć kontynuowania naszej współpracy ze szkołą hiszpańską i zorganizowania wspólnego przedsięwzięcia o zasięgu europejskim odpowiadającego ich zainteresowaniom.

Główne cele projektu to aktywizacja młodych ludzi, tworzenie wspólnych projektów, które miałyby zastosowanie na gruncie lokalnym. W trakcie naszego wspólnego wyjazdu do Korbielowa uczniowie dowiedzieli się jak mieć realny wpływ na działania organizowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak pozyskać na nie środki, jak poprawnie konstruować plany biznesowe. Ważnym aspektem projektu było również poznanie wspólnych wartości europejskich, wspólnego dziedzictwa kulturowego, redukowanie uprzedzeń i stereotypów, nauka tolerancji i otwartości, w szczególności między narodami polskim i hiszpańskim. Uczestnicy projektu doskonalili swoje kompetencje interkulturowe, poszerzyli perspektywy w zakresie rozwoju osobistego i swojej atrakcyjności na rynku pracy. Projekt był okazją do rozwijania aktywności młodzieżowej, nauki przedsiębiorczości i tworzenia młodzieżowych inicjatyw samorządowych. Każdy dzień pracy w projekcie był urozmaicony wspólnymi górskimi eskapadami, zabawami integracyjnymi, śpiewami przy ognisku oraz wieczorami interkulturowymi. Uczniowie z Cerdanyola del Vallès podczas wieczorku hiszpańskiego przygotowali typowe dania kuchni katalońskiej, a także tortillę de patatas, szynkę iberyjską, chorizo. Polscy uczniowie zrewanżowali się schabowym i szarlotką, które niezwykle przypadły do gustu ich rówieśnikom ze szkoły partnerskiej.

W trakcie pobytu w Korbielowie uczniowie mieli okazję zwiedzić Żywiec, a nawet zażyć kąpieli w jeziorze żywieckim. Program kolejnych dni był równie intensywny. Po zakwaterowaniu w hotelu w Chorzowie grupa hiszpańska zwiedziła budynek IV Liceum Ogólnokształcącego, następnie spotkała się z przedstawicielami Wolki i dowiedziała się o działalności Miejskiej Rady Młodzieżowej. W Urzędzie Miasta zostaliśmy przyjęci przez Pana Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotalę. Mieliśmy również okazję odwiedzić gabinet Pana Prezydenta oraz podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego. Ważnym punktem tego dnia był również happening na Rynku w Chorzowie podczas którego młodzież odtańczyła Belgijkę oraz przedstawiła wypracowane w trakcie pobytu w górach projekty. Tego dnia udało nam się również odwiedzić Park Etnograficzny w Chorzowie. Kolejne dni były poświęcone na zwiedzanie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz oraz Krakowa, który oczarował naszych hiszpańskich przyjaciół. Żegnając się z nami uczniowie z Katalonii wyrazili chęć kontynuowania tej owocnej współpracy.

Dziękujemy Wydziałowi Kultury i Sportu Urzędu Miasta Chorzów za wsparcie naszej inicjatywy.