Spotkajmy się w Curie

Certyfikaty

 

 

 

Licznik odwiedzin:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj539
mod_vvisit_counterWczoraj400
mod_vvisit_counterObecny tydzień2027
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2550
mod_vvisit_counterObecny miesiąc4888
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc12008
mod_vvisit_counterW sumie2798097

We have: 49 guests, 1 bots online
Twoje IP: 54.242.25.198
 , 
Dzisiaj: Cze 15, 2019
Logowanie

Poczta e-mail

BIP

Witaj na stronie IV LO w Chorzowie!

pa
07
2013

Obchody 330 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

W piątek 27 września 2013 r. w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się sesja naukowa dotycząca 330 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Na wykład licznie przybyli uczniowie z różnych szkół wraz z nauczycielami. I tym razem nie mogło zabraknąć miłośników historii z Curie. W atmosferę spotkania wprowadziła nas żeńska grupa Navitatis, śpiewając m.in. Bogurodzicę. Następnie swój referat na temat działań militarnych Polski przedstawił prof. dr hab. Dariusz Narwrot, wykład o dyplomacji  europejskiej w przeddzień bitwy pod Wiedniem wygłosiła dr hab. Aleksandra Skrzypietz, zaś o przejściu Jana III Sobieskiego przez Śląsk w 1863 r. opowiedział mgr Paweł Gad.

W sesji uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Mateusz Przewdzing, Dawid Zogała, Sandra Robaszkiewicz, Paulina Barka, Anna Gąsior, Mateusz Gawron i Maciej Lisek pod opieką prof. Krzysztofa Grali.

Zapraszamy już dziś na kolejne spotkanie w ChCK, tym razem poświęcone żyjącej w XIII w. księżnej Jadwidze, które odbędzie się 16 października 2013.

 

wrz
30
2013

MEDIUM MUNDI 2013 Muzyka i wartości

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

25 września br. w Miejskim Domu Kultury „Batory” odbyło się X spotkanie z cyklu „Medium Mundi”. Tegoroczna sesja naukowa nosiła tytuł „Muzyka i wartości”. W ramach spotkania mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych wykładów i esejów, podczas których wykładowcy przedstawili nam swoje osiągnięcia naukowe oraz refleksje związane z tytułowym wątkiem, jakim była muzyka. Najbardziej oryginalne, naszym zdaniem, było wystąpienie prof. Tadeusza Sławka - pt. „Eine Kleine Nichtsmusic. Esej na głos i kontrabas”– bowiem towarzyszyły mu  dźwięki kontrabasu, na którym grał Bogdan Mizerski.


Uczestnicy spotkania mogli również wysłuchać wykładu profesora KUL Piotra Chlebowskiego pt. Wartość ciszy w muzyce, który postawił tezę, iż w życiu człowieka współczesnego cisza jest zjawiskiem unikatowym.  Dla zobrazowania swojego stanowiska wykorzystał utwór Johna Cage`a – 4,33. Ci, którzy spodziewali się dźwięków instrumentów muzycznych, czekali na nie do końca utworu. Nie zabrzmiał ani jeden. Everything we do is music  -  wszystko co robimy to muzyka - powiedział John Cage i w dalszej części wykładu profesor Chlebowski wskazywał szereg przykładów potwierdzających to zdanie. Mówił o dźwiękach naturalnie wydawanych przez nasz organizm w trakcie codziennego funkcjonowania.  Następnie profesor zajął się emocjami słuchaczy, wzbudzanymi przez ciszę w muzyce. Opisywał pełne napięcia oczekiwanie przed zabrzmieniem pierwszego dźwięku, a następnie zaskoczenie po umilknięciu ostatniego. Mówił również o percepcji ciszy w muzyce. Łatwiej dostrzec przerwę między dźwiękami,  gdy przebieg melodii jest figuracyjny (przebieg figuracyjny cechuje się większą gwałtownością). W przebiegu kantylenowym pauza jest słabiej zauważalna dla słuchacza (ten z kolei przebieg stwarza wrażenie łagodności). Wiąże się to z ładunkiem emocjonalnym zawartym w dźwiękach w obu tych przebiegach.


Spotkanie trwało zaledwie kilka godzin, jednak był to z pewnością czas ciekawie spędzony, szczególnie przez osoby interesujące się zagadnieniami związanymi z  muzyką. Przebywanie w towarzystwie muzyki i pięknego słowa skłaniało do przemyśleń,  nadało nowe znaczenia aktywności muzycznej, którą podejmujemy przecież każdego dnia.

 

Klaudia Gola, kl. IIa
Viktoria Brandys, kl. IIa

 

wrz
26
2013

Ślubowanie uczniów klas pierwszch

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

We wtorek 24 września w naszym liceum odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Ubrani na galowo pierwszoklasiści stawili się w auli, aby stać się pełnoprawnymi uczniami IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodo-wskiej-Curie. Zgromadzonych powitała uczennica klasy trzeciej. Poczet sztandarowy wprowadził sztandar szkoły, a następnie odśpiewano hymn narodowy. Pan dyrektor interesująco opowiedział  o historii naszego liceum. W imieniu klas pierwszych przy sztandarze ślubowali ich przewodniczący. Aulę pierwszoklasiści opuścili już jako pełnoprawni uczniowie szkoły.

 

Agnieszka Łapucha i Agnieszka Świerzy kl. I b

 

wrz
22
2013

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Już po raz dwudziesty pierwszy obchodziliśmy Europejskie Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem Nie od razu Polskę zbudowano. Z tej okazji w całym kraju zorganizowano liczne imprezy historyczno-kulturalne. Chorzów, podobnie jak i inne śląskie miasta, także włączył się w tę akcję. W sobotę 14 września o 10.00 odbyła się piesza wycieczka pt. Początki i rozwój miasta Królewska Huta, którą poprowadziła Pani Katarzyna Wilczok. Nie mogło zabraknąć na niej miłośników historii z Curie. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od kościoła ewangelickiego im. Elżbiety (ul. Katowicka), którego historię przedstawił ksiądz proboszcz Bogusław Cichy. Zobaczyliśmy najcenniejsze nagrobki tamtejszego cmentarza, a następnie przeszliśmy ulicą 3-go Maja do kościoła św. Barbary. Po drodze zatrzymaliśmy się przy najstarszych budynkach Chorzowa i miejscach związanych z Karolem Miarką i Juliuszem Ligoniem. Najwięcej emocji wśród uczestników wywołał widok niszczejących budynków dawnej rzeźni przy ulicy Krakusa. Wycieczkę zakończyliśmy w Chorzowskim Centrum Kultury, podziwiając i interpretując obraz Blisko, najbliżej Piotra Naliwajko. Fotorelację z wycieczki można zobaczyć na  stronie mojchorzow.pl.

Krzysztof Grala

 

wrz
12
2013

Osiągnięcia sportowe

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Miło nam poinformować, że w rywalizacji sportowej szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2012/13 uczniowie naszej szkoły uplasowali się na drugim miejscu w Chorzowie. We wszystkich  zawodach wzięło udział łącznie 2200 uczniów. W ogólnej punktacji szkół średnich województwa śląskiego nasze liceum zajęło  XIX miejsce, najlepsze spośród szkół ponadgimnazjalnych naszego miasta. Podobnie jak w latach minionych szkoła w nagrodę otrzymała dofinansowanie Urzędu Miasta na zakup sprzętu sportowego.
Wszystkim, którzy reprezentowali naszą szkołę w zawodach międzyszkolnych oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

 

wrz
09
2013

Wolność czytania

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

W piątek 6 września 2013 wraz z grupą uczniów IV LO wybraliśmy się na spotkanie z redaktorem i jednym z twórców antologii komiksowej "Fest" Tomaszem Kontnym w ramach chorzowskiego projektu „Wolność czytania”. W piwnicy restauracji Chopin, gdzie odbywało się owo spotkanie, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat samej antologii oraz ciekawostek o pracy twórcy komiksów. Pan Tomasz  Kontny obszernie odpowiadał na pytania prowadzącej, jak i samych uczestników. Po zakończeniu  spotkania można było zakupić album oraz porozmawiać z autorem, z czego uczniowie Curie chętnie skorzystali. Później na ulicy Jagiellońskiej mieliśmy okazję uczestniczyć w kiermaszu książek,  a także bardzo ciekawym wykładzie dr. Jacka Kurka pt. „Rock i tęsknota – ballada o buncie, wolności i wyobraźni”, w którym autor porównał muzyków rockowych do twórców romantycznych.  W czasie imprezy „Wolność czytania” na wiele sposobów promowano książkę i czytelnictwo. Było to wydarzenie bardzo ciekawe i z pewnością warte uwagi, jednak godziny w których odbywały się niektóre spotkania  spowodowały,  że prawdopodobnie wiele osób przegapiło część, albo i całą interesującą imprezę.

Szymon Gajowski

sie
30
2013

Rajd Curie

Wpisany przez Super Administrator
PDFDrukujEmail

Rajd Curie

W dniu 20.06.2013r. odbył się kolejny rajd szkoły. Na wyjazd zdecydowało się 22 uczniów naszej szkoły (coś kiepsko z frekwencją)  oraz 3 opiekunów: prof. Agnieszka Pella, prof. Roman Mizerski oraz prof. Michał Pella. W tym roku trasa wiodła z Bielska Białej do Bystrej Krakowskiej. Pogoda dopisała w 110%, a i humory też były nienajgorsze.
Na zbiórkę stawili się prawie wszyscy, więc w autobusie było jeszcze duuuużo wolnych miejsc. Miły Pan Krzysztof dowiózł nas na linię startu. Wędrówkę rozpoczęliśmy na Polanie Dębowiec skąd zielonym szlakiem ruszyliśmy na Szyndzielnię. Na szczęście nie udało się przekonać opiekunów na wjazd kolejką gondolową „na górę” i już po około 2 godzinach marszu dotarliśmy do schroniska na Szyndzielni. Krótka, za krótka przerwa i po 20 minutach odpoczynku, rozpoczęliśmy „morderczy” marsz w kierunku Klimczoka. Ku zdziwieniu wszystkich, tym razem wędrówka okazała się mniej męcząca i już po około 30 minutach osiągnęliśmy cel jakim było schronisko na Klimczoku.

Godzinna przerwa wystarczyła na uzupełnienie płynów oraz dostarczenie organizmom tak cennych węglowodanów w postaci kanapek przygotowanych przez nasze wspaniałe mamy J. Niektórzy złapali parę promieni słonecznych, a inni trochę więcej niż parę. Następnie ruszyliśmy czerwonym szlakiem w kierunku ostatecznego celu jakim był autobus czekający na nas w Bystrej Krakowskiej. Po około  1,5 godzinie naszym oczom ukazał się klimatyzowany cel, który bezpiecznie zawiózł nas z powrotem do Chorzowa. W sumie przeszliśmy około 12 km. Już dzisiaj zapraszamy na kolejny rajd, który na pewno odbędzie się za rok.

PS.

Wszystkich chętnych zapraszamy na I Zimowy Rajd Szkoły, być może uda się go zrealizować.

 

Dziękujemy

Opiekunowie

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

\