Spotkajmy się w Curie

 

NASZ KANAŁ:

Certyfikaty

 

 

 

Licznik odwiedzin:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1002
mod_vvisit_counterWczoraj1086
mod_vvisit_counterObecny tydzień5936
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień6973
mod_vvisit_counterObecny miesiąc17774
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc31882
mod_vvisit_counterW sumie2668292

We have: 34 guests online
Twoje IP: 54.167.112.42
 , 
Dzisiaj: Lis 17, 2018
Logowanie

Poczta e-mail

BIP

Witaj na stronie IV LO w Chorzowie!

mar
13
2018

Śląsko godka w Chorzowie, czyli jak kupiliśmy koło od roweru

Wpisany przez Grzegorz Zarzycki
PDFDrukujEmail

20 finalistów wystąpiło w finale XXVII Konkursu Recytacji w Mowie Śląskiej, który odbył się w Chorzowskim Centrum Kultury 9 marca. Jego uczestnicy i zaproszeni goście podkreślali, że był niepowtarzalny. W tym roku wygrał uczeń naszej szkoły – Daniel Zimoch. Gratulujemy!

Uczestnicy wyłonieni podczas eliminacji reprezentowali grupy wiekowe od 1 klasy szkoły podstawowej do klas ponadgimnazjalnych. Przyjechali do nas z Siemianowic Śląskich, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Imielina, Bierunia, Radzionkowa, Świętochłowic, Istebnej i Chorzowa. Jury w składzie: prof. dr hab. Mirosława Siuciak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jako przewodnicząca, prof. dr hab. Helena Synowiec i prof. dr hab. Danuta Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz mgr Halina Pisarkowa - polonistka w IV LO (obecnie na emeryturze, ale w jury od początku trwania konkursu) oceniało tradycyjnie dobór tekstów, umiejętność posługiwania się gwarą i te elementy, które składają się na poprawną recytację.

A teksty były niezwykle zróżnicowane, podobnie jak dobór tekstów źródłowych. Tradycyjnie uczestnicy sięgnęli do Marka Szołtyska, ale w tym roku królowały teksty własne. Dowiedzieliśmy się więc, jak było downij i dziś, o bajtlach z Janowskiego familoka, ło babskich koralach, co ma wspólnego komputer i babcia, ło linach, młynach i nazwie Imielin.

Po raz pierwszy w 27-letniej historii konkursu, zwyciężył uczeń naszego liceum, Daniel Zimoch. Opowiedział w tekście „Auto z giełdy”, jak to śląska rodzina wybierała się na giełdę, by zakupić nowe auto, ale pieniędzy nie starczyło na jego zakup. Rodzina musiała zadowolić się hulajnogą i… kołem od roweru.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych klas I - III zajęła Joanna Mardaus z SP nr 3 w Bieruniu. Drugie miejsce przyznano Ksaweremu Lewińskiemu z SP nr 2w Imielinie. Trzecie miejsce zdobył Olivier Nowak z SP nr 13 w Siemianowicach Śląskich. Wyróżnienie otrzymał: Gabriel Franik z MSP nr 1 w Piekarach Śląskich oraz Julia Kidawa z SP nr 15 w Tarnowskich Górach.

W kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV - VI pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Brol z SP nr 15 w Tarnowskich Górach. Drugie miejsce miała Emilia Stankiewicz z SP nr 3 w Bieruniu, a trzecie - Jakub Łytko z SP nr 2 w Imielinie. Wyróżnienie otrzymały: Martyna Kubica z SP nr 15 w Chorzowie oraz Magdalena Walter z SP nr 25 w Chorzowie. 

W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Daniel Zimoch z IV Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie, który recytował tekst pt. "Auto z giełdy". Drugie miejsce zdobyła Marta Fiedor z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Istebnej, a trzecie - Daniel Gorcziński z II Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach. Wyróżnienie otrzymała Weronika Namysło z Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich.

Wygląda na to, że nasz konkurs pobił osobliwy rekord, gdyż jest najstarszym, najdłużej realizowanym konkursem tego typu w regionie. A kto wie, czy w kategorii konkursów recytatorskich nie jest najstarszym, a na pewno, jednym z najstarszych w Polsce.

Nie ulega wątpliwości, że przynosi to chlubę Naszej Szkole i jest powodem do dumy. Zresztą przed nami kolejne wyzwanie: 30. konkurs coraz bliżej, choć kiedyś nie wierzyłem, że dotrwam do 10. Na szczęście mamy ten komfort psychiczny i merytoryczny, że Panie Profesorki z Uniwersytetu Śląskiego współpracują z nami od początku, a ich wiedza i kompetencje gwarowe nie mają sobie równych w Polsce.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomagali w organizacji konkursu, a w szczególności naszym uczennicom - Paulinie Dornie, Oldze Klimczyk, Dominice Brol, Sandrze Jędryce, Ewie Adamskiej.

Dziękuję klasie 3 c za dojrzałe zachowanie podczas finału, a także Chorzowskiemu Centrum Kultury za wszelką pomoc w organizacji konkursu, które przynosi chlubę królewskiemu miastu Chorzów.

Grzegorz Zarzycki

mar
08
2018

W Curie o gwarze śląskiej nie zapominamy

Wpisany przez Grzegorz Zarzycki
PDFDrukujEmail

Chęć pielęgnowania gwary śląskiej sprawiła, że powstał konkurs na recytację w dialekcie. Jest on organizowany przez nasze liceum dzięki prof. Grzegorzowi Zarzyckiemu. Tegoroczny już XXVII Konkurs Recytacji w Mowie Śląskiej odbędzie się 09.03.2018r. W eliminacjach, które odbywały się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie i Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie, wyłoniono dwudziestu finalistów - uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego Górnego Śląska, którzy będą recytowali teksty po śląsku w Chorzowskim Centrum Kultury.

 

W jury zasiądą: jako przewodnicząca dr hab. Danuta Krzyżyk, prof. dr hab. Helena Synowiec, prof. Mirosława Siuciak, mgr Halina Pisarek.

 

Zapraszamy wszystkich do wysłuchania pięknej śląskiej godki, a wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

 

W naszym liceum zaś odbędzie się tego dnia po raz pierwszy w historii naszej szkoły, Dzień Śląski: wśród atrakcji zapraszamy na prezentację bajki w śląskim klimacie pt: ”Kopciuszek” czytaną przez prof. Reginę Frelich. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali też pokaz slajdów jako tło historii Kopciuszka, w której występują jako aktorzy.

 

Każdy z uczniów będzie miał niepowtarzalną okazję skosztować prawdziwy śląski kołocz, a na korytarzowych murach zawisną różne śląskie słówka.

mar
05
2018

Msza święta

Wpisany przez Beata Benna
PDFDrukujEmail

Msza święta za zmarłą Ewelinę Szołtysek w 30. dniu po śmierci zostanie odprawiona  we wtorek 6 marca o godzinie 18.00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świętochłowicach Piaśnikach.

lut
27
2018

Wycieczka dydaktyczna do Medycznej Szkoły Policealnej w Zabrzu

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

20 lutego 2018 r.  uczniowie klas trzecich, realizujących zakres rozszerzony z biologii, uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Medyczną Szkołę Policealną Województwa Śląskiego im. Prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu. Uczelnia zaproponowała łącznie cztery warsztaty.

Po przybyciu na miejsce przedstawiono nam ogólne zalety szkoły. Zostaliśmy podzieleni na 3 grupy i rozeszliśmy się by zobaczyć jak wyglądają poszczególne kierunki. Mogliśmy zobaczyć pracę elektroradiologa i jak obsługiwać aparaturę medyczną. Na kierunku Technika dentystyczna każdy miał okazję własnoręcznie wykonać odlew szczęki, którą zabraliśmy do domu. Dostaliśmy również wykonanego z gipsu górnego zęba „6”, który posiada 5 guzków. Mieliśmy okazję popatrzeć na pracę studentów, którzy wykonywalii aparaty ortodontyczne. Kolejne warsztaty były prowadzone przez higienistkę stomatologiczną. Nauczyliśmy się jak poprawnie dobierać szczoteczkę do zębów oraz w jaki sposób należy ją trzymać. Następnym etapem było przedstawienie sali do masażu. Zobaczyliśmy sprzęt jakiego używa się do poszczególnych rodzajów masaży.

Uczelnia ma wiele możliwości, które przedstawili nam jej pracownicy podczas całej wizyty. Każdy z nas był zaangażowany w warsztaty. Z pewnością zdobyliśmy dodatkową wiedzę na temat poszczególnych zawodów.

Ksena Świętek kl.IIIa

lut
26
2018

Lekcja muzealna "Zaczęło się od ziarna..."

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

13 i 16 lutego 2018 r. uczniowie klas drugich, realizujących  zakres rozszerzony z biologii, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych "Zaczęło się od ziarna..." w  Muzeum Śląskim. Lekcja muzealna była poświęcona roślinom uprawnym i użytkowym. Uczniowie podziwiali oryginalne pozostałości roślin uprawnych, pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych. Zobaczyli również przedmioty wykonane z roślin przez naszych przodków pochodzące z wykopalisk oraz współczesne produkty i przedmioty codziennego użytku.

lut
23
2018

„Spotkania z nauką” na WSPS

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

20 lutego 2018r. uczniowie naszej szkoły – chodzący na rozszerzenie z języka polskiego klas drugich - zostali zaproszeni na zajęcia na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Katowicach, bliżej znanym jako Uniwersytet SWSP lub Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej.

Uczelnia zaproponowała łącznie cztery warsztaty, każdy o innej tematyce. Pierwsza prelekcja nosiła tytuł "ABC edukacji seksualnej" i była przeprowadzona przez mgr Aleksandrę Żyłkowską. Wykład był pełen informacji na temat antykoncepcji, jej skuteczności oraz konsekwencji związanych z rezygnacją z tego typu środków. Na kolejnych zajęciach, również przeprowadzonych przez mgr Żyłkowską, poruszana była kwestia psychologii miłości. Spotkanie pozwoliło nam dowiedzieć się, kiedy mija zakochanie, a kiedy zaczyna prawdziwa miłość oraz uwzględniło wszystkie odmiany tego uczucia. Pozostałe warsztaty prowadzone były przez mgr. Kamila Zielińskiego. Pierwszy z warsztatów nosił nazwę "Homo czy emo-sapiens - rola emocji w życiu człowieka" i uświadomił nam, jak ważną rolę w życiu człowieka pełnią emocje, a także odpowiedział na nurtujące nas pytania, dotyczące metod radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz rozpoznawaniem emocji innych ludzi. Druga prezentacja dotyczyła strachu, jednej z emocji podstawowych i wyjaśniła, dlaczego strach jest tak częstym zjawiskiem i jak wpływa na ludzkie decyzje oraz postępowanie.

Czas spędzony na uczelni z pewnością nie był czasem straconym – przeciwnie, każdy z uczestników po zakończeniu warsztatów przekraczał mury uczelni jako ktoś bogatszy w wiedzę na temat zjawisk i emocji niezwykle mu bliskich, bo przecież przeżywanych przez wszystkich.

Natalia Zielińska, kl. II c

 


lut
20
2018

Zapraszamy do oglądania CURIErka

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Po sześciu latach wraca na antenę szkolna telewizja. Chcemy Was zaprosić do obejrzenia pierwszego odcinka CURIErka, w którym można zobaczyć m.in. relację z Festiwalu Artystycznych Talentów oraz szkolnych Jasełek.

 

Chcemy podziękować  Izie Spętanej z kl. Ib i Dominice Susek z kl Ia, że podjęły się tego niełatwego zadania. Trzymamy kciuki za CURIErka i całą ekipę.

 

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

\