Spotkajmy się w Curie

Certyfikaty

 

 

 

Licznik odwiedzin:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj64
mod_vvisit_counterWczoraj426
mod_vvisit_counterObecny tydzień64
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień3516
mod_vvisit_counterObecny miesiąc9443
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc21929
mod_vvisit_counterW sumie2745525

We have: 63 guests online
Twoje IP: 34.228.115.216
 , 
Dzisiaj: Lut 18, 2019
Logowanie

Poczta e-mail

BIP

Witaj na stronie IV LO w Chorzowie!

pa
28
2013

VI Nocny Maraton Matematyczny

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Miło nam poinformować, że w piątek 25 października reprezentacja naszej szkoły w składzie: Konrad Kołtun, Marcin Brzywczy i Adrian Michalski z kl. III c zajęła trzecie miejsce w VI Nocnym Maratonie Matematycznym. Konkurs, którego organizatorem jest Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda w Chorzowie, to kilkugodzinne nocne zmagania, podczas których uczestnicy muszą odpowiedzieć na 100 pytań.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom matematycznego sukcesu!

 

pa
22
2013

VII Wyprawa Naukowa Curie-Słowak

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

PO EUROPIE WŁASNYMI ŚCIEŻKAMI.
VII WYPRAWA NAUKOWA CURIE  - SŁOWAK
LOMBARDIA – SZWAJCARIA


14 września jeszcze przed świtem przy budynku naszej szkoły zaczęli zbierać się uczniowie Curie i Słowaka, by wyruszyć na VII Wyprawę Naukową Curie-Słowak, której celem było zwiedzenie północnych Włoch i Szwajcarii.
Wyprawy stały się tradycją naszych szkół i co roku prowadzą nas w miejsca omijane przez biura podróży, choć interesujące i godne uwagi. Pierwsza z nich zabrała uczniów zaprzyjaźnionych liceów do Włoch. Rok później uczniowie odwiedzili Grecję. III Wyprawa doprowadziła chętnych uczniów do Skandynawii, natomiast kolejna wiodła szlakiem Bałtyckim przez Litwę, Łotwę, Estonię aż po rosyjski St. Petersburg. Uczestnicy V Wyprawy mieli możliwość zwiedzenia Belgii i Normandii, z kolei VI Wyprawa była w pełni poświęcona poznaniu Paryża.

Dzień pierwszy tegorocznej Wyprawy uczestnicy spędzili w autokarze, by wieczorem przyjechać do hotelu i zebrać siły na moc wrażeń, która czekała nas przez najbliższych kilka dni. Pierwszego pozytywnego wrażenia dostarczył nam hotel, w którym mieliśmy spędzić nadchodzące 3 noce. Typowa włoska obiadokolacja (spaghetti), piękny wystrój, wygodne łóżka i hotelowy basen były wymarzonym rozpoczęciem wyprawy. Choć wszystkich zmęczyła podróż, mieli jeszcze siłę, by się poznać i zintegrować.

 

pa
20
2013

Festiwal artystyczny 2013

Wpisany przez Super Administrator
PDFDrukujEmail

 

 

Taki Festiwal pamiętam.. 2013

Zobacz filmik:

 

REGULAMIN

KARTY ZGŁOSZEŃ

pa
15
2013

Wycieczka narciarsko-snowboardowa

Wpisany przez Michał Pella
PDFDrukujEmail

pa
07
2013

Obchody 330 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

W piątek 27 września 2013 r. w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się sesja naukowa dotycząca 330 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Na wykład licznie przybyli uczniowie z różnych szkół wraz z nauczycielami. I tym razem nie mogło zabraknąć miłośników historii z Curie. W atmosferę spotkania wprowadziła nas żeńska grupa Navitatis, śpiewając m.in. Bogurodzicę. Następnie swój referat na temat działań militarnych Polski przedstawił prof. dr hab. Dariusz Narwrot, wykład o dyplomacji  europejskiej w przeddzień bitwy pod Wiedniem wygłosiła dr hab. Aleksandra Skrzypietz, zaś o przejściu Jana III Sobieskiego przez Śląsk w 1863 r. opowiedział mgr Paweł Gad.

W sesji uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Mateusz Przewdzing, Dawid Zogała, Sandra Robaszkiewicz, Paulina Barka, Anna Gąsior, Mateusz Gawron i Maciej Lisek pod opieką prof. Krzysztofa Grali.

Zapraszamy już dziś na kolejne spotkanie w ChCK, tym razem poświęcone żyjącej w XIII w. księżnej Jadwidze, które odbędzie się 16 października 2013.

 

wrz
30
2013

MEDIUM MUNDI 2013 Muzyka i wartości

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

25 września br. w Miejskim Domu Kultury „Batory” odbyło się X spotkanie z cyklu „Medium Mundi”. Tegoroczna sesja naukowa nosiła tytuł „Muzyka i wartości”. W ramach spotkania mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych wykładów i esejów, podczas których wykładowcy przedstawili nam swoje osiągnięcia naukowe oraz refleksje związane z tytułowym wątkiem, jakim była muzyka. Najbardziej oryginalne, naszym zdaniem, było wystąpienie prof. Tadeusza Sławka - pt. „Eine Kleine Nichtsmusic. Esej na głos i kontrabas”– bowiem towarzyszyły mu  dźwięki kontrabasu, na którym grał Bogdan Mizerski.


Uczestnicy spotkania mogli również wysłuchać wykładu profesora KUL Piotra Chlebowskiego pt. Wartość ciszy w muzyce, który postawił tezę, iż w życiu człowieka współczesnego cisza jest zjawiskiem unikatowym.  Dla zobrazowania swojego stanowiska wykorzystał utwór Johna Cage`a – 4,33. Ci, którzy spodziewali się dźwięków instrumentów muzycznych, czekali na nie do końca utworu. Nie zabrzmiał ani jeden. Everything we do is music  -  wszystko co robimy to muzyka - powiedział John Cage i w dalszej części wykładu profesor Chlebowski wskazywał szereg przykładów potwierdzających to zdanie. Mówił o dźwiękach naturalnie wydawanych przez nasz organizm w trakcie codziennego funkcjonowania.  Następnie profesor zajął się emocjami słuchaczy, wzbudzanymi przez ciszę w muzyce. Opisywał pełne napięcia oczekiwanie przed zabrzmieniem pierwszego dźwięku, a następnie zaskoczenie po umilknięciu ostatniego. Mówił również o percepcji ciszy w muzyce. Łatwiej dostrzec przerwę między dźwiękami,  gdy przebieg melodii jest figuracyjny (przebieg figuracyjny cechuje się większą gwałtownością). W przebiegu kantylenowym pauza jest słabiej zauważalna dla słuchacza (ten z kolei przebieg stwarza wrażenie łagodności). Wiąże się to z ładunkiem emocjonalnym zawartym w dźwiękach w obu tych przebiegach.


Spotkanie trwało zaledwie kilka godzin, jednak był to z pewnością czas ciekawie spędzony, szczególnie przez osoby interesujące się zagadnieniami związanymi z  muzyką. Przebywanie w towarzystwie muzyki i pięknego słowa skłaniało do przemyśleń,  nadało nowe znaczenia aktywności muzycznej, którą podejmujemy przecież każdego dnia.

 

Klaudia Gola, kl. IIa
Viktoria Brandys, kl. IIa

 

wrz
26
2013

Ślubowanie uczniów klas pierwszch

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

We wtorek 24 września w naszym liceum odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Ubrani na galowo pierwszoklasiści stawili się w auli, aby stać się pełnoprawnymi uczniami IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodo-wskiej-Curie. Zgromadzonych powitała uczennica klasy trzeciej. Poczet sztandarowy wprowadził sztandar szkoły, a następnie odśpiewano hymn narodowy. Pan dyrektor interesująco opowiedział  o historii naszego liceum. W imieniu klas pierwszych przy sztandarze ślubowali ich przewodniczący. Aulę pierwszoklasiści opuścili już jako pełnoprawni uczniowie szkoły.

 

Agnieszka Łapucha i Agnieszka Świerzy kl. I b

 

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

\