Witaj na stronie IV LO w Chorzowie!

kwi
09
2020

Życzenia

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy najserdeczniejsze życzenia:
dużo zdrowia, radości, smacznego jajka,
mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca
oraz samych sukcesów.


kwi
08
2020

Nowy CURIErek

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

 

mar
11
2020

Informacja

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 

Rodzicu,

 • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
 • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
 • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
 • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
 • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
 • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu,

 • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
 • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
 • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
 • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

 

Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.

Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

 • dziennik elektroniczny;
 • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
 • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

 

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

 • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
 • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

 

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

mar
06
2020

Podsumowanie projektu „Europa wspólnych wartości”

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

 

Hiszpańska fiesta w IV LO

Podsumowanie projektu „Europa wspólnych wartości”

 

W piątek 21 lutego br. odbyła się w naszej szkole uroczystość podsumowująca 6-miesięczny projekt PO WER, w ramach którego współpracowaliśmy ze szkołą partnerską IES Banus w Cerdanyola del Vallès w Hiszpanii. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego i zakładał wyjazd 10 uczniów wraz z 2 opiekunami do Hiszpanii w terminie od 10 do 17 listopada 2019 roku.

Głównym celem projektu było doskonalenie kompetencji językowych zarówno w języku angielskim  jak i hiszpańskim, praca w międzynarodowych grupach nad tematem „Europa wspólnych wartości”, poznanie dziedzictwa kulturowego, historii, tradycji krajów partnerskich, nauka otwartości i tolerancji, poszanowanie inności oraz redukowanie uprzedzeń i stereotypów. W trakcie realizacji projektu uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat współdziałania w grupie i kompetencji kluczowych. Udział w wymianie pozwolił uczestnikom nabyć praktyczne umiejętności m.in. komunikacyjne, organizacyjne, pracy w grupie, zarządzania sobą w czasie, krytycznego myślenia i kreatywności. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w konkretnych zajęciach edukacyjnych jak również w codziennym życiu młodzieży hiszpańskiej.


lut
28
2020

Pożegnanie

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 20 lutego 2020 roku zmarł prof. dr hab. Jacek Lyszczyna, wieloletni pracownik Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawca, dydaktyk literatury, tłumacz, znawca epoki romantyzmu i znakomity wykładowca akademicki, ale również - wielki przyjaciel Naszego Liceum, długoletni juror chorzowskiego konkursu recytacji w mowie śląskiej, organizowanego w IV LO.

Był autorem takich książek, jak między innymi: Poeta szczęsnej ziemi, ks. Norbert Bonczyk (1994), Księdza Antoniego Stabika podróże i książki (1998), Na śląskim Parnasie. Poezja polska na Śląsku 1795-1922 wobec tradycji i współczesnych prądów literackich (2002) oraz współredaktorem czterech tomów Słownika pisarzy śląskich.

 

Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom Zmarłego,

wyrazy głębokiego współczucia i żalu

składają, łącząc się w bólu i cierpieniu:

Roman Herrmann, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie,

Grzegorz Zarzycki, polonista, organizator konkursu recytacji w mowie śląskiej.

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

 

\