Witaj na stronie IV LO w Chorzowie!

mar
06
2020

Podsumowanie projektu „Europa wspólnych wartości”

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

 

Hiszpańska fiesta w IV LO

Podsumowanie projektu „Europa wspólnych wartości”

 

W piątek 21 lutego br. odbyła się w naszej szkole uroczystość podsumowująca 6-miesięczny projekt PO WER, w ramach którego współpracowaliśmy ze szkołą partnerską IES Banus w Cerdanyola del Vallès w Hiszpanii. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego i zakładał wyjazd 10 uczniów wraz z 2 opiekunami do Hiszpanii w terminie od 10 do 17 listopada 2019 roku.

Głównym celem projektu było doskonalenie kompetencji językowych zarówno w języku angielskim  jak i hiszpańskim, praca w międzynarodowych grupach nad tematem „Europa wspólnych wartości”, poznanie dziedzictwa kulturowego, historii, tradycji krajów partnerskich, nauka otwartości i tolerancji, poszanowanie inności oraz redukowanie uprzedzeń i stereotypów. W trakcie realizacji projektu uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat współdziałania w grupie i kompetencji kluczowych. Udział w wymianie pozwolił uczestnikom nabyć praktyczne umiejętności m.in. komunikacyjne, organizacyjne, pracy w grupie, zarządzania sobą w czasie, krytycznego myślenia i kreatywności. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w konkretnych zajęciach edukacyjnych jak również w codziennym życiu młodzieży hiszpańskiej.


lut
28
2020

Pożegnanie

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 20 lutego 2020 roku zmarł prof. dr hab. Jacek Lyszczyna, wieloletni pracownik Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawca, dydaktyk literatury, tłumacz, znawca epoki romantyzmu i znakomity wykładowca akademicki, ale również - wielki przyjaciel Naszego Liceum, długoletni juror chorzowskiego konkursu recytacji w mowie śląskiej, organizowanego w IV LO.

Był autorem takich książek, jak między innymi: Poeta szczęsnej ziemi, ks. Norbert Bonczyk (1994), Księdza Antoniego Stabika podróże i książki (1998), Na śląskim Parnasie. Poezja polska na Śląsku 1795-1922 wobec tradycji i współczesnych prądów literackich (2002) oraz współredaktorem czterech tomów Słownika pisarzy śląskich.

 

Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom Zmarłego,

wyrazy głębokiego współczucia i żalu

składają, łącząc się w bólu i cierpieniu:

Roman Herrmann, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie,

Grzegorz Zarzycki, polonista, organizator konkursu recytacji w mowie śląskiej.

lut
27
2020

Warsztaty kulinarne

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Uczniowie naszego liceum brali udział w dwudniowych warsztatach kulinarnych zorganizowanych na terenie Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Wspólne przygotowywanie dań i deserów wegetariańskich i wegańskich dostarczyło mnóstwa wrażeń, nie tylko dla podniebienia. Poznaliśmy nowe techniki gotowania i nowe przepisy.
Było smacznie.

 

lut
17
2020

CURIErek 3 #7

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

 

lut
12
2020

VII Wojewódzki Konkurs Sztuki Słowa Towary liryczne Agnieszki Osieckiej

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

W środę 1 kwietnia 2020 roku w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się VII Wojewódzki Konkurs Sztuki Słowa Towary liryczne Agnieszki Osieckiej. Przedsięwzięcie jest imprezą cykliczną o zasięgu wojewódzkim, przeznaczoną dla uczniów szkół podstawowych (kl.V-VIII), ponadpodstawowych oraz  ponadgimnazjalnych, a także osób dorosłych województwa śląskiego. Uczestnicy prezentują utwory autorstwa Agnieszki Osieckiej w dwóch kategoriach: Recytacja i Piosenka. Zwycięzcy konkursu wezmą udział w Koncercie finałowym, który odbędzie się 16 kwietnia 2020r.  w Chorzowskim Centrum Kultury. Zgłoszenia prosimy nadesłać do 25 marca 2020r.

REGULAMIN KARTA ZGŁOSZEŃ

lut
10
2020

Akcja "Daj włos! Dziewczyny dla dziewczyn"

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

 

sty
31
2020

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2020

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

12 stycznia br. odbył się 28 Finał WOŚP, którego hasło w tym roku brzmiało:

"Wiatr w żagle". Kwestowaliśmy datki „dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”. Wśród wolontariuszy znalazło się 31 uczniów naszego liceum:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oliwia Kamińska, kl. IaP

Martyna Sikorska, kl. IaP

Jennifer Stawicka, kl. IaP

Emilia Liwowska, kl. IbG

Patrycja Dubas, kl. IbG

Aleksander Grzelak, kl. IbG

Julia Hamilka, IbP

Aleksandra Sojka, kl. IbP

Monika Skubała, kl. IbP

Weronika Rockstein, kl. IbP

Natalia Wal, kl. IcG

Zuzanna Kurzaj, kl. IcG

Wiktoria Kopiecka, kl. IcP

Martyna Kalbarczyk, kl. IcP

Karolina Wiśniewska, kl. IcP

Natalia Bromboszcz, kl. IcP

Przemysław Cierpica, kl. IcP

Wiktor Kaczor, kl. IcP

Angelika Czarnecka, kl. IdP

Emilia Mońka, kl. IIa

Nicola Rogaś, kl. IIa

Oliwia Handzlik, kl. IIa

Natalia Krysztofiak, kl. IIa

Adam Brudek, kl. IIb

Zuzanna Małek, kl.IIb

Joanna Zielińska, kl. IIc

Weronika Grochowska, kl. IIc

Kamila Gwara, kl. IIIa

Dominika Susek, kl. IIIa

Daria Chmiel, kl. IIIa

Aleksandra Majda, absolwentkaNasi wolontariusze kwestowali w chorzowskim sztabie WOŚP działającym przy Zespole Szkół Technicznych Nr 1 w Chorzowie – naszym wspólnym sukcesem było zebranie 60 497,59 zł.

 

Dziękujemy!

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

 

\