Spotkajmy się w Curie

 

NASZ KANAŁ:

Certyfikaty

 

 

 

Licznik odwiedzin:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj125
mod_vvisit_counterWczoraj696
mod_vvisit_counterObecny tydzień125
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień6014
mod_vvisit_counterObecny miesiąc14378
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc107585
mod_vvisit_counterW sumie2545146

We have: 51 guests, 1 bots online
Twoje IP: 54.198.104.202
 , 
Dzisiaj: Lip 16, 2018
Logowanie

Witaj na stronie IV LO w Chorzowie!

kwi
12
2018

Zapraszamy do oglądania CURIErka

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka CURIErka. 
Mieliśmy trochę zawirowań, ale udało się i wracamy.
Cały czas się uczymy, więc prosimy o wyrozumiałość! Śmiech
kwi
11
2018

Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w pływaniu

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

W czwartek 5 kwietnia 2018r reprezentacja naszej szkoły w składzie: Dominika Susek, Weronika Błaszczyk, Katarzyna Knapik, Daria Gerlic, Dominika Długosz, Maciek Parzybok, Konrad Cholewa, Mikołaj Winiarski zdobyła III miejsce w Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w pływaniu. Serdecznie gratulujemy!

mar
26
2018

EXIT TOUR 2018

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

26 marca br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie profilaktycznym EXIT TOUR, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Fala”. W zajęciach wzięły udział wszystkie klasy drugie oraz wybrane pierwsze. Na kilkugodzinny program złożył się cykl warsztatów, które związane były z uzależnieniami od narkotyków, agresją oraz radzeniem sobie z nią, a także z seksualnością i różnym podejściem do niej kobiet i mężczyzn. Kolejnym tematem poruszanym podczas warsztatów był handel ludźmi, a także zachowania i postawy, które mu przeciwdziałają. Wykładowcami i prowadzącymi zajęcia byli profesjonalni psycholodzy i trenerzy, a także specjaliści pracujący na co dzień w ośrodkach terapii uzależnień – wszyscy pracujący również z młodzieżą w różnego rodzaju akcjach profilaktycznych. Cały program rozpoczął się - a potem zakończył - koncertem w wykonaniu anglojęzycznego zespołu muzycznego, który przyjechał, aby wziąć udział w realizacji tego projektu.

mar
19
2018

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „CHAMPION OF ENGLISH” DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Dyrekcja i nauczyciele języka angielskiego IV LO im. M. Skłodowskiej-Curie serdecznie zapraszają do udziału w międzyszkolnym konkursie „Champion of English” dla uczniów gimnazjów.
Uczestnicy wraz z opiekunami proszeni są o przybycie 13 kwietnia 2018 (piątek) o godz. 9.00.
Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 5 kwietnia 2018 (środa).

Regulamin

mar
19
2018

Wojewódzki Konkurs Sztuki Słowa "Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej"

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

W dniach od 21 do 22 maja 2018 roku w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się piąty Wojewódzki Konkurs Sztuki Słowa Towary liryczne Agnieszki Osieckiej. Przedsięwzięcie jest imprezą cykliczną o zasięgu wojewódzkim, przeznaczoną dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych województwa śląskiego. Uczestnicy prezentują utwory autorstwa Agnieszki Osieckiej w dwóch kategoriach: Recytacja i Piosenka. Zwycięzcy konkursu wezmą udział w Koncercie finałowym, który odbędzie się 28 maja 2018 r.  w Chorzowskim Centrum Kultury.
Zwracamy się z prośbą o pomoc w dotarciu do osób zainteresowanych konkursem.
Informacje na temat przedsięwzięcia znajdują się na stronie
www. chck.pl, www. curie.edu.pl oraz na Facebooku.

Regulamin

mar
14
2018

Spotkanie z Tomaszem Sekielskim

PDFDrukujEmail

Dnia 2 marca 2018 r. klasa 2c miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Tomaszem Sekielskim - dziennikarzem znanym przede wszystkim z telewizji TVN oraz TVP, gdzie prowadził programy informacyjne oraz prezentował swoje reportaże. Spotkanie odbyło się w chorzowskiej Sztygarce. Tomasz Sekielski jest niezwykle szczerą osobą. Z chęcią opowiadał o swoim debiucie, o początkach kariery i kulisach pracy dziennikarza. Gość przybliżył nam tematykę, jaką podejmuje w swoim zawodzie, opowiedział o wydawnictwie, które prowadzi wraz z żoną, a mianowicie serii wydawniczej "Od deski do deski", a także o swoich reporterskich podróżach. 
W czasie spotkania publiczność miała okazję obejrzeć serię zdjęć wyświetlanych na ekranie z tych właśnie wyjazdów, np. do Kosowa czy na Ukrainę, do których zaproszony gość dopowiadał ciekawe anegdoty. Nie zabrakło oczywiście pytań publiczności związanych z twórczością, jak również życiem prywatnym dziennikarza. Gość liczył na to, że spotkanie rozbudzi zapał do wykonywania zawodu, jakim jest dziennikarstwo. Po pytaniach i udzieleniu odpowiedzi, nastąpiły podziękowania i pożegnanie uczestników spotkania.

Alicja Mazurek

mar
13
2018

Śląsko godka w Chorzowie, czyli jak kupiliśmy koło od roweru

Wpisany przez Grzegorz Zarzycki
PDFDrukujEmail

20 finalistów wystąpiło w finale XXVII Konkursu Recytacji w Mowie Śląskiej, który odbył się w Chorzowskim Centrum Kultury 9 marca. Jego uczestnicy i zaproszeni goście podkreślali, że był niepowtarzalny. W tym roku wygrał uczeń naszej szkoły – Daniel Zimoch. Gratulujemy!

Uczestnicy wyłonieni podczas eliminacji reprezentowali grupy wiekowe od 1 klasy szkoły podstawowej do klas ponadgimnazjalnych. Przyjechali do nas z Siemianowic Śląskich, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Imielina, Bierunia, Radzionkowa, Świętochłowic, Istebnej i Chorzowa. Jury w składzie: prof. dr hab. Mirosława Siuciak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jako przewodnicząca, prof. dr hab. Helena Synowiec i prof. dr hab. Danuta Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz mgr Halina Pisarkowa - polonistka w IV LO (obecnie na emeryturze, ale w jury od początku trwania konkursu) oceniało tradycyjnie dobór tekstów, umiejętność posługiwania się gwarą i te elementy, które składają się na poprawną recytację.

A teksty były niezwykle zróżnicowane, podobnie jak dobór tekstów źródłowych. Tradycyjnie uczestnicy sięgnęli do Marka Szołtyska, ale w tym roku królowały teksty własne. Dowiedzieliśmy się więc, jak było downij i dziś, o bajtlach z Janowskiego familoka, ło babskich koralach, co ma wspólnego komputer i babcia, ło linach, młynach i nazwie Imielin.

Po raz pierwszy w 27-letniej historii konkursu, zwyciężył uczeń naszego liceum, Daniel Zimoch. Opowiedział w tekście „Auto z giełdy”, jak to śląska rodzina wybierała się na giełdę, by zakupić nowe auto, ale pieniędzy nie starczyło na jego zakup. Rodzina musiała zadowolić się hulajnogą i… kołem od roweru.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych klas I - III zajęła Joanna Mardaus z SP nr 3 w Bieruniu. Drugie miejsce przyznano Ksaweremu Lewińskiemu z SP nr 2w Imielinie. Trzecie miejsce zdobył Olivier Nowak z SP nr 13 w Siemianowicach Śląskich. Wyróżnienie otrzymał: Gabriel Franik z MSP nr 1 w Piekarach Śląskich oraz Julia Kidawa z SP nr 15 w Tarnowskich Górach.

W kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV - VI pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Brol z SP nr 15 w Tarnowskich Górach. Drugie miejsce miała Emilia Stankiewicz z SP nr 3 w Bieruniu, a trzecie - Jakub Łytko z SP nr 2 w Imielinie. Wyróżnienie otrzymały: Martyna Kubica z SP nr 15 w Chorzowie oraz Magdalena Walter z SP nr 25 w Chorzowie. 

W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Daniel Zimoch z IV Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie, który recytował tekst pt. "Auto z giełdy". Drugie miejsce zdobyła Marta Fiedor z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Istebnej, a trzecie - Daniel Gorcziński z II Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach. Wyróżnienie otrzymała Weronika Namysło z Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich.

Wygląda na to, że nasz konkurs pobił osobliwy rekord, gdyż jest najstarszym, najdłużej realizowanym konkursem tego typu w regionie. A kto wie, czy w kategorii konkursów recytatorskich nie jest najstarszym, a na pewno, jednym z najstarszych w Polsce.

Nie ulega wątpliwości, że przynosi to chlubę Naszej Szkole i jest powodem do dumy. Zresztą przed nami kolejne wyzwanie: 30. konkurs coraz bliżej, choć kiedyś nie wierzyłem, że dotrwam do 10. Na szczęście mamy ten komfort psychiczny i merytoryczny, że Panie Profesorki z Uniwersytetu Śląskiego współpracują z nami od początku, a ich wiedza i kompetencje gwarowe nie mają sobie równych w Polsce.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomagali w organizacji konkursu, a w szczególności naszym uczennicom - Paulinie Dornie, Oldze Klimczyk, Dominice Brol, Sandrze Jędryce, Ewie Adamskiej.

Dziękuję klasie 3 c za dojrzałe zachowanie podczas finału, a także Chorzowskiemu Centrum Kultury za wszelką pomoc w organizacji konkursu, które przynosi chlubę królewskiemu miastu Chorzów.

Grzegorz Zarzycki

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIP

Poczta e-mail