Witaj na stronie IV LO w Chorzowie!

sty
09
2020

Erasmus + w IV Liceum Ogólnokształcącym

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

 

Od września br. chorzowskie liceum Curie realizuje dwuletni projekt współpracy europejskiej „Podstawy autonomii uczniów w myśleniu i działaniu” w ramach programu Erasmus+ wspólnie ze szkołami z Turcji, Włoch, Północnej Macedonii i Grecji. Głównym założeniem projektu jest budowanie świadomości i autonomii uczniów, poszerzanie ich kompetencji z zakresu współdziałania w grupie oraz rozwój kreatywności i kompetencji informatycznych. Projekt jest związany z przygotowaniem młodych ludzi do świadomego obywatelstwa, rozwijaniem umiejętności krytycznego myślenia, komunikacji i umiejętności społecznych uczniów, a także promowaniem wartości europejskich - tolerancji, szacunku i demokracji.

W dniach od 8 do 15 grudnia miała miejsce wizyta projektowa w Chorzowie. W trakcie wymiany skupiliśmy się na temacie imigracji oraz prawach człowieka. Uczniowie ze szkół partnerskich byli zakwaterowani w domach polskich uczniów. Program projektu był bardzo napięty, ale i tak uczniowie zagraniczni mieli okazję poznać polską kuchnię, zwyczaje, styl życia młodych ludzi. Dla naszych licealistów był to sprawdzian z gościnności i biegłości językowej.

W trakcie wizyty w Polsce uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich zostali zapoznani z polskim systemem edukacyjnym oraz zasadami funkcjonowania polskich placówek publicznych. Był to czas intensywnych działań projektowych, warsztatów, debat, a także zwiedzania, poznawania dziedzictwa kulturowego naszego regionu i kraju. Odwiedziliśmy Muzeum Śląskie w Katowicach, Nikiszowiec, chorzowski jarmark bożonarodzeniowy, a także „Wolkę”, miejsce spotkań chorzowskiej młodzieży. Zostaliśmy również przyjęci w Urzędzie Miasta przez Prezydenta Miasta ds. społecznych, Pana Wiesława Ciężkowskiego, gdzie zapoznano nas z historią Chorzowa, jego symbolami, zasadami funkcjonowania miasta. Odbyliśmy również całodzienną wycieczką do Krakowa, miasta wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie, Katedrę oraz Podziemia Rynku. Ostatniego dnia cała grupa odwiedziła były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.

Wszyscy, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie żywią przekonanie, że koniec wizyty w Polsce jest początkiem owocnej współpracy w ramach naszego projektu Erasmus+.

 


gru
20
2019

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Daniel Zimoch z klasy III b znalazł się wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy 16 grudnia 2019 r. odebrali w auli Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wysokie wyniki w nauce.  Serdecznie gratulujemy Danielowi i życzymy dalszych sukcesów!

gru
19
2019

Akcja Ciacho dla Miłosza

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Drodzy rodzice, nauczyciele i uczniowie,

 

W przeprowadzonej  29 listopada 2019 roku zbiórce pieniędzy na rzecz Miłosza Pałaszewskiego, w ramach Akcji Ciacho, zebrano imponującą kwotę 36 tysięcy 110 zł, która została przelana na konto Miłosza w Fundacji Słoneczko. Chłopczyk urodził się jako wcześniak, cierpi na porażenie mózgowe i wymaga intensywnej, kosztownej rehabilitacji

 

W imieniu rodziców  chłopca i jego samego pragnę przede wszystkim wyrazić  Państwu ogromną wdzięczność za aktywny udział w tym przedsięwzięciu.

W szczególności dziękuję rodzicom, opiekunom, nauczycielom i uczniom – wszystkim, którzy upiekli ciasta i którzy je kupowali.

Dziękuję dyrekcji IV LO za zgodę na przeprowadzenie akcji w szkole.

Szczególnie dziękuję  uczniom – bezpośrednim organizatorom. Bez Was, Waszego zaangażowania i operatywności akcja na pewno by się nie udała.

Grzegorz Zarzycki

 

gru
18
2019

Konkurs na ozdobę bożonarodzeniową

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

W Urzędzie Miasta stoi niezwykła choinka, którą przystrajają bałwanki zrobione z odpadów komunalnych. Ponieważ kreatywność naszych uczniów jest wielka po raz kolejny podjęli się zadania zrobienia ozdób ze śmieci, co wcale nie jest takie proste. Pomysłowość naszych uczennic została doceniona. W swojej kategorii wiekowej Alicja Maziewska zajęła pierwsze,  Zuzanna Susek drugie, a Kamila Gwara trzecie miejsce.  Gratulujemy!

gru
18
2019

XXXIII Festiwal Artystycznych Talentów

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail
Moc festiwalowych emocji za nami, serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie tak uczniom, jak i nauczycielom. Czas ogłosić zatem zwycięzców. Nagrodę Publiczności w kategorii spektakl otrzymują "Młodzi bogowie" z 1Cp. Nagroda Publiczności w kategorii piosenka przypadła w udziale Julii Majewskiej z 1Cp, zaś Nagrodę Publiczności w kategorii taniec uzyskuje grupa "Sharki" z 1Cg. Serdecznie gratulujemy!!! Statuetki zostaną wręczone po zakończeniu Szkolnych Jasełek 20 grudnia.
gru
18
2019

Z PO WER-em do Hiszpanii

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Od początku roku szkolnego młodzież IV Liceum Ogólnokształcącego z Chorzowa realizuje projekt wymiany młodzieżowej „Europa wspólnych wartości” w ramach programu Ponadnarodowej mobilności uczniów. Młodzież, zafascynowana językiem i kulturą Hiszpanii przystępując do projektu zdecydowała się rozpocząć pracę nad własnym rozwojem oraz doskonaleniem umiejętności językowych zarówno w języku angielskim, jak i w języku hiszpańskim. Główne cele projektu to poznanie wspólnych wartości europejskich, wspólnego dziedzictwa kulturowego, redukowanie uprzedzeń i stereotypów, nauka tolerancji i otwartości, w szczególności między narodami polskim i hiszpańskim. Proponowane w projekcie tematy i działania mają na celu pokazanie różnic i podobieństw w zakresie historii i kultury, wartości, skłaniając tym samym do refleksji na temat innych i siebie samych. Projekt kieruje uwagę uczniów nie tylko na to, co dzieli, ale przede wszystkim na to, co łączy młodych ludzi wywodzących się z dwóch miejsc Europy.

 

 

 

gru
16
2019

ISKIERKA dla Marty

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

W miniony weekend w ramach akcji organizowanej przez Fundację „Iskierka” uczniowie IV LO im. M. Skłodowskiej – Curie wzięli udział w kweście na rzecz 16-letniej Marty Konik z Radzionkowa.

 

Wśród wolontariuszy znaleźli się:

Przemysław Domogała, kl. IaP

Oliwia Kamińska, kl. IaP

Wiktoria Kocur, kl. IaP

Zuzanna Kurzaj, kl. IcG

Natalia Wal, kl. IcG

Dominika Susek, kl. IIIa

Oktawia Kowalska, kl. IIId

Natalia Zembold, kl. IIId.

 

Moje życie stało się inne, trudne, czasem zwyczajnie smutne, ale mam w sobie nadzieję. Mam też wokół siebie mnóstwo fajnych i dobrych ludzi, mój brat, rodzina, są moi przyjaciele i mam swoje kochane…dwa kotki. Bo tak w ogóle to ja bardzo kocham kotyJ Chciałabym znów pojeździć na desce snowbordowej, pójść do szkoły, zatańczyć oberka, bo wiecie ja tańczyłam w zespole folklorystycznym i tak po prostu ŻYĆ.

Marta Konik, dla przyjaciół po prostu TusiaJ

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za empatię oraz pomoc w realizacji marzeń Marty.

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

 

\