Witaj na stronie IV LO w Chorzowie!

mar
11
2020

Informacja

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 

Rodzicu,

 • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
 • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
 • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
 • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
 • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
 • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu,

 • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
 • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
 • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
 • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

 

Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.

Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

 • dziennik elektroniczny;
 • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
 • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

 

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

 • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
 • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

 

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

mar
06
2020

Podsumowanie projektu „Europa wspólnych wartości”

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

 

Hiszpańska fiesta w IV LO

Podsumowanie projektu „Europa wspólnych wartości”

 

W piątek 21 lutego br. odbyła się w naszej szkole uroczystość podsumowująca 6-miesięczny projekt PO WER, w ramach którego współpracowaliśmy ze szkołą partnerską IES Banus w Cerdanyola del Vallès w Hiszpanii. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego i zakładał wyjazd 10 uczniów wraz z 2 opiekunami do Hiszpanii w terminie od 10 do 17 listopada 2019 roku.

Głównym celem projektu było doskonalenie kompetencji językowych zarówno w języku angielskim  jak i hiszpańskim, praca w międzynarodowych grupach nad tematem „Europa wspólnych wartości”, poznanie dziedzictwa kulturowego, historii, tradycji krajów partnerskich, nauka otwartości i tolerancji, poszanowanie inności oraz redukowanie uprzedzeń i stereotypów. W trakcie realizacji projektu uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat współdziałania w grupie i kompetencji kluczowych. Udział w wymianie pozwolił uczestnikom nabyć praktyczne umiejętności m.in. komunikacyjne, organizacyjne, pracy w grupie, zarządzania sobą w czasie, krytycznego myślenia i kreatywności. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w konkretnych zajęciach edukacyjnych jak również w codziennym życiu młodzieży hiszpańskiej.


lut
28
2020

Pożegnanie

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 20 lutego 2020 roku zmarł prof. dr hab. Jacek Lyszczyna, wieloletni pracownik Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawca, dydaktyk literatury, tłumacz, znawca epoki romantyzmu i znakomity wykładowca akademicki, ale również - wielki przyjaciel Naszego Liceum, długoletni juror chorzowskiego konkursu recytacji w mowie śląskiej, organizowanego w IV LO.

Był autorem takich książek, jak między innymi: Poeta szczęsnej ziemi, ks. Norbert Bonczyk (1994), Księdza Antoniego Stabika podróże i książki (1998), Na śląskim Parnasie. Poezja polska na Śląsku 1795-1922 wobec tradycji i współczesnych prądów literackich (2002) oraz współredaktorem czterech tomów Słownika pisarzy śląskich.

 

Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom Zmarłego,

wyrazy głębokiego współczucia i żalu

składają, łącząc się w bólu i cierpieniu:

Roman Herrmann, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie,

Grzegorz Zarzycki, polonista, organizator konkursu recytacji w mowie śląskiej.

lut
27
2020

Warsztaty kulinarne

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

Uczniowie naszego liceum brali udział w dwudniowych warsztatach kulinarnych zorganizowanych na terenie Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Wspólne przygotowywanie dań i deserów wegetariańskich i wegańskich dostarczyło mnóstwa wrażeń, nie tylko dla podniebienia. Poznaliśmy nowe techniki gotowania i nowe przepisy.
Było smacznie.

 

lut
17
2020

CURIErek 3 #7

Wpisany przez Beata Wróblewska
PDFDrukujEmail

 

Partnerzy

 

 

 

Współpracują z nami

 

 

 

 

\